Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 415 242 400

O nemocnici

Křeččí terapie pomáhá rozptýlit dlouhodobě hospitalizované klienty sociální služby nově až na pokojích

22.6.2023

Nemocnice AGEL Louny posouvá zvířecí terapii přímo k lůžkům klientů. Po třech letech úspěšně využívané terapie pomocí křečků ve společenské místnosti aktuálně nemocnice zapojuje zvířecí terapeuty do procesu léčby i přímo na pokoji jednoho z nadšených klientů. Bližší kontakt s hlodavci tak nabízí ještě intenzivnější rozptýlení a zlepšuje i celkovou pohodu a aktivizaci.

Džungarští křečci, malí a roztomilí hlodavci, se stali neodmyslitelnou součástí pracovního týmu sociálních lůžek Nemocnice AGEL Louny už v roce 2020. „Vše začalo prázdným a nevyužitým akváriem, jehož původní obyvatele, akvarijní rybky, si po uzdravení odnesl s sebou domů spokojený klient. Tehdy nás napadlo pořídit křečky, tedy zvířátka nenáročná na péči, roztomilá, čilá, ale hlavně taková, kterých se naši klienti mohou dotýkat,“ říká Helena Cimrmanová, aktivizační pracovnice oddělení sociálních lůžek Nemocnice AGEL Louny. 
Křečci se zde rychle stali oblíbenými přítulnými společníky klientů oddělení sociálních lůžek. „Nejen mazlení, ale i péče o křečky je pro řadu klientů příjemný relax a zajímavé zpestření. Přináší jim pozitivní emoce, rozvíjí motoriku a sociální cítění a zároveň mají pocit užitečnosti,“ dodává Helena Cimrmanová s tím, že novinkou je nepřetržitá přítomnost křečka přímo na pokoji jednoho z klientů. 

„Jeden z našich klientů se u nás myšlenkou chovu křečků velmi nadchl, a protože bohužel naši původní křečci před časem uhynuli, požádal dceru, aby mu křečka koupila. Dcera tak učinila, s tím, že tento syrský křeček měl být tříměsíční sameček. Druhý den ráno měl 4 mladé. Byla to legrace. Klient si nakonec vzal jedno mládě k sobě na pokoj a velmi si ho oblíbil. Křeček si ho také oblíbil, a dnes vždy večer na akvárku visí a už čeká, až si ho klient vezme a bude se s ním mazlit,“ popisuje aktivizační pracovnice s tím, že další dva křečci zůstali ve společenské místnosti a jednoho si odnesli rodinní příslušníci klienta. O ty, kteří zůstali v nemocnici, se stará celý kolektiv sociálních lůžek, společně s klienty, u kterých mimo jiné manipulace s drobnými hlodavci rozvíjí i jemnou motoriku.

„Naše nemocnice si klade za cíl poskytovat nejenom vynikající lékařskou péči, ale také podporovat celkovou pohodu klientů. Zvířecí terapie se ukázala jako účinný prostředek k rozptýlení klientů, kteří využívají sociální službu naší nemocnice,“ dodává aktivizační pracovnice. Vědecké studie potvrzují, že interakce se zvířaty může snížit hladinu stresu, podpořit psychické zdraví a zvýšit pocit štěstí. Kromě toho, že klienti využívají přítomnost křečků jako rozptýlení, jsou tato zvířata také výbornými společníky, kteří mohou zlepšit náladu a povzbudit klienty k zapojení se do rehabilitačních aktivit. 

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: